Games and Sports

Click Here To View----->>National Selected Students 

 

GAMES & SPORTS  

Facilities available for :

Outdoor Games

•  Foot-ball field

•  Cricket field

•  Volley ball Court

•  Kho- Kho Court

•  Shuttle badminton Court

Indoor Games

•  Chess

•  Carrom

Sports Achievements

SGFI

 

Chennai Regional level U-19 Cricket Tournament was organized in our Vidyalaya.

Cricket U-19 National Coaching camp was organized in our Vidyalaya from 25.09.2018 to 04.10.2018.

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA CECRI CAMPUS KARAIKUDI

CHESS

PLAYERS SELECTED FOR SGFI SPORTS MEET 2018-19


SI.NO

ADM. NO.

NAME OF THE PARTICIPANTS

Class & Sec

CATOGORY

RESULT

1

4265

S.SENTHAMIZH KUMARAN

VIII C

U-14 BOYS

GOLD

 

 

PLAYERS SELECTED FOR NATIONAL SPORTS MEET 2018-19

SI.NO

ADD.NO

NAME OF THE STUDENT

Class & Sec

CATOGORY

EVENT

1

4247

M.BHUVANESH KUMAR

VIII B

U-14 BOYS

ATHLETICS

2

3766

SUBHASHINI.S

X

U-17 GIRLS

ATHLETICS

3

4693

V.SREENITHI

XI

U-17 BOYS

ATHLETICS

4

5447

S.K.NETHIN SIDDHARTH

XII

U-17 BOYS

BADMINTON

5

3714

M.NITHIKA

X  C

U-19 GIRLS

BADMINTON

6

3854

M.GIRIJASRI

X  A

U-14 GIRLS

BADMINTON

7

4265

S.SENTHAMIZH KUMARAN

VIII-C

U-14 BOYS

CHESS

8

4184

ROHITH.A

IX  C

U-17 BOYS

CRICKET

 

REGIONAL LEVEL SPORTS ACHIEVEMENT 2018-19

ATHLETICS

SI.NO

ADD.NO

NAME OF THE STUDENT

Class & Sec

CATOGORY

RESULT

1

4247

M.BHUVANESH KUMAR

VIII B

U-14 BOYS

2- SILVER

2

3766

SUBHASHINI.S

X

U-17 GIRLS

2 – GOLD

1 – SILVER

3

4693

V.SREENITHI

XI

U-17 BOYS

2- GOLD

4

5074

MANIKANDAN.M  

XII

U – 19 BOYS

1 - SILVER

 

BADMINTON

 

SI.NO

ADMISSION NO.

NAME OF THE PARTICIPANTS

Class & Sec

D.O.B

RESULT

1

5447

S.K.NETHIN SIDDHARTH

XII

U-17 BOYS

GOLD

2

3714

M.NITHIKA

X  C

U-19 GIRLS

BRONZE

3

3854

M.GIRIJASRI

X  A

U-17 GIRLS

BRONZE

CRICKET U-17 BOYS

 

SI.NO

ADMISSION NO.

NAME OF THE PARTICIPANTS

Class & Sec

D.O.B

RESULT

1

3955

PRASANNA.A

X  B

18.03.2003

SILVER

2

3805

BALA KUMAR.B

X  C

09.11.2002

SILVER

3

3742

SANTHOSH PANDIAN.M

X   C

18.02.2002

SILVER

4

3953

JERVIN ANTTO.X

X   B

10.09.2002

SILVER

5

3684

UMA MAHESWARAN.K

X   C

03.10.2002

SILVER

6

4701

SABARISH.E

X   A

10.01.2003

SILVER

7

4483

PRIYAN.M

VII   B

20.01.2007

SILVER

8

3967

SUDHANDRAN.G

X   B

20.08.2003

SILVER

9

4184

ROHITH.A

IX  C

27.03.2005

SILVER

10

3689

ANTON REMIGIOUS.J

X  B

13.08.2002

SILVER

11

3681

PRASANA VENKATESH.S

X  A

06.01.2003

SILVER

12

3932

SAIKRISHNA.S

X  A

16.10.2003

SILVER

13

3948

LOGESHWARAN.R

X  B

18.03.2002

SILVER

 

ALL UNDER – 14 BOYS

 

SI.NO

ADMISSION NO.

NAME OF THE PARTICIPANTS

Class & Sec

D.O.B

RESULT

1

4257

KS.ARAVIND

VIII C

05.03.2006

BRONZE

2

4358

MP.SHANMUGAMANI

VIII B

26.01.2006

BRONZE

3

4366

P.KANNIAPPAN

VIII B

12.05.2005

BRONZE

4

4222

S.THIRUVENKADAPRASATH

VIII C

15.10.2005

BRONZE

5

4288

J.FRANKLINE GILBERT

VIII B

08.02.2006

BRONZE

6

4291

A.MICHELIN JASON

VIII B

30.09.2005

BRONZE

7

4047

R.VIKNESH

IX C

08.01.2005

BRONZE

8

4541

S.VISHWA

VIII C

08.06.2005

BRONZE

9

4052

G.HARISH ANKITH

IX B

22.01.2005

BRONZE

10

4333

S.DHARSAN VISHAL

VIII B

23.06.2005

BRONZE

11

5035

K.LOKESH

IX A

10.04.2005

BRONZE

12

4525

S.JAY GUGANESH

VII B

02.01.2006

BRONZE

13

4459

KS.GOPINATH

VII B

14.10.2006

BRONZE

14

4266

S.KISORE KHANNA

VIII A

13.10.2005

BRONZE

15

4332

S.DHARUN VISHWA

VIII A

23.06.2005

BRONZE

 

 KENDRIYA VIDYALAYA KARAIKUDI

PARTICIPANT LIST FOR DISTRICT LEVEL CRICKET TOURNAMENT

 

 

SI.NO

NAME OF THE PARTICIPANTS

Class & Sec

1

PRASANNA.A

X  B

2

BALA KUMAR.B

X  C

3

SANTHOSH PANDIAN.M

X   C

4

JERVIN ANTTO.X

X   B

5

UMA MAHESWARAN.K

X   C

6

SABARISH.E

X   A

7

PRIYAN.M

VII   B

8

SUDHANDRAN.G

X   B

9

ROHITH.A

IX  C

10

ANTON REMIGIOUS.J

X  B

11

PRASANA VENKATESH.S

X  A

12

SAIKRISHNA.S

X  A

13

LOGESHWARAN.R

X  B

14

VASANTH.M

X  B

15

VARUN

XI

16

ARUN.A

X B

 

Kum. V.Priyanka of Class XI represented the Chennai Region U-19 Girls Volley Ball team and participated in the SGFI Meet 2016-17

Kum.SK.Srini of Class IX-C represented the Chennai Region U-17 Girls Chess Tournament and participated in the SGFI 2016-17

Master.S.Senthamizh Kumaran of Class VI-B represented the Chennai Region U-14 Boys Chess Tournament and participated in the SGFI 2016-17

KVS NATIONAL MEET

Sl.No Name of student Class Event Category Achievement
1
S.ARAVINTH VASAN
VII C
CHESS
U-14
-
2
S.SENTHAMIZH KUMARAN
VI B
CHESS
U-14
SILVER
3
SK.SRINI
IX C
CHESS
U-17
BRONZE
4
S.SUBHASHINI
IX B
ATHLETICS
U-17
-
5
M.GIRIJASRI
VIII C
BADMINTON
U-17
BRONZE
6
M.NITHIKA
IX C
BADMINTON
U-17
BRONZE
7
A.MERLIN MAHIMA
VIII C
BADMINTON
U-14
-
8
V.PRIYANKA
XI
VOLLEYBALL
U-19
-
9
R.SWETHA
XI
VOLLEYBALL
U-19
-
10
S.MAHAJAN
XI
BADMINTON
U-19
GOLD

SPORTS ACHIEVEMENTS FOR THE YEAR 2016-17

PARTICIPATED IN CLUSTER LEVEL

Name of the Game

Category

CHESS

U-14/17/19

CRICKET

U-19 Boys

KHO-KHO

U-19 Boys

VOLLEY BALL

U-19 Girls

 
BADMINTON
U-14/17/19

PLAYERS SELECTED FOR REGIONAL LEVEL

PLAYERS OF CHESS

2017-18

 

UNDER 14 BOYS

 

SI.NO

Name of the student

 

D.O.B.

 

Class & Sec

Admission No.

1

SENTHAMIL KUMARAN

30.04.2005

VI B

4265

2

S.ARAVINTH VASAN

29.10.2004

IX C

3846

3

P.YUVARAJ

11.01.2002

IX B

3678

 

PLAYERS SELECTED FOR REGIONAL LEVEL

PLAYERS OF BADMINTON

2017-18

SI.NO

NAME

CLASS

D.O.B

BOYS U-19

1

SAGASHMAHARAJAN.M

XII

22.04.2001

2
SUDHAHARAN
XI
31.12.2001

 

3

NITHISH SIDDHARTH
XI
21.02.2002

 

BOYS U-17

 

1

VAISAL MANIKAM.R

VIII

21.10.2001

 

2

YOGESH KUMAR

IX A

07.08.2003

 

BOYS U-14

 

1

SIBICHANDRU VIIIA 12.06.2004
2
SUDHARSAN.R VII A 05.12.2005

 

3

SIVAKUMAR.A VI A 20.01.2007

 

 

SI.NO

NAME

CLASS

D.O.B

GIRLS U-17

1

NITHIKA.M X C 23.12.2002
2
MERLIN MAHIMA .A IX B 05.03.2004

 

3

GIRIJASHREE.M IX A 18.09.2003

 

GIRLS U-14

 

1

DIVYABHARATHI VI A 17.05.2006

 

REGIONAL PARTICIPANTS FOR VOLLEYBALL

SI.NO

NAME

CLASS

D.O.B

AD.NO

1

 

 

V.PRIYANKA

X A

18.09.2000

4193

 

2

 

R.SWEETHA

X A

10.11.2000

3429

 

3

 

T.SHARMILA

X A

23.07.2000

4496

 

4

 

KRITHIK VARSHA
IX C
08.12.2002
3899

 

5

 

ANISHA T
X A
17.12.2002
4497

 

6

 

NIRMALADEVI.N
XI
29.04.2002
4341

 

REGIONAL PARTICIPANTS FOR YOGA

SI.NO

NAME

CLASS

D.O.B

Category

1

 

J.PRASANTH VII C 16.03.2006 U-14

 

2

P.SIVARAJA IX A 09.03.2006 U-17

 

3

J.SELVARAHUL VII C 29.04.2004 U-14

PARTICIPATED IN REGIONAL LEVEL

Name of the Game

Category

CHESS

U-14/17/19 Boys/Girls

 

CRICKET

U-17 Boys

 

VOLLEY BALL

U-19 Girls

 

BADMINTON

U-14/17/19 Boys/Girls

 
FOOTBALL
U-19 BOYS
 
SWIMMING
U-19 GIRLS
 
YOGA
U-14/17 BOYS

 

REGIONAL LEVEL MEDALS WINNERS

SI.NO

NAME OF THE EVENT

CATEGORY

MEDALS

1

CHESS

U-14 GIRLS

1 - BRONZE

 

2

 

BADMINTON (TEAM)

U-19 BOYS

GOLD

 

 

 

 

U-14 BOYS

SILVER

 

 

 

 

U-14 GIRLS

BRONZE

 

3

 

BADMINTON (INDIVIDUAL)

U-14 GIRLS

1 - BRONZE

 

4

 

VOLLEY BALL

U-19 GIRLS

GOLD

 

NATIONAL SELECTED PLAYERS

SI.NO

NAME OF THE EVENT

NAME OF THE PLAYER

CATEGORY

1

CHESS GIRL

SRINI.SK

U-14

 

2

BADMINTON BOYS

NITHIN SIDDHARTH

U-19

 

3

BADMINTON GIRL

NITHIKA.M

U-14

 

4

VOLLEY BALL

V.PRIYANKA

U-19

 

5

VOLLEY BALL

R.SWEETHA

U-19

 

VOLLEY BALL PLAYERS UNDER – 19 GIRLS

 

BADMINTON PLAYERS UNDER-19/17/14 BOYS & GIRLS

 

 

*NATIONAL*SELECTED* PLAYERS

 

Primary Classwise Sports events will be conducted on September

Higher Secondary House matches will be conducted on September

 

10 YOGA POSTURES FOR STRESS RELIEF 

SURYA NAMASKAR 

SYLLABUS FOR YOGA EDUCATION 

YOGIC SUKSMA VYAYAMAM